Валерій Газзаєв: біографія, особисте життя, сім'я, діти, кар'єра, фото

Опубликованно 16.10.2018 06:48

Валерій Газзаєв - відомий вітчизняний футболіст і тренер. Грав на позиції нападника. В даний час є депутатом Державної думи. Грав у національній збірній. Має звання майстра спорту міжнародного класу та заслуженого тренера Росії. Володіє рекордом, здобувши найбільшу кількість медалей і кубків у якості тренера в чемпіонаті Росії. Став першим вітчизняним тренером, якому підкорився єврокубок. У 2005 році разом з ЦСКА став переможцем кубка УЄФА. Спортивна біографія

Валерій Газзаєв народився в 1954 році в Орджонікідзе. Вихованець футбольної школи місцевого "Спартака". Своїм першим наставником вважає дитячого тренера Мусу Цаликова.

У професійній команді дебютував у складі "Спартака" з Орджонікідзе в 1970 році. За три сезони Валерій Газзаєв провів 53 матчі, в яких забив 9 голів. Потім на один рік він їхав в ростовський СКА, але там проявити себе не зміг, забивши один м'яч в 12 зустрічах.

У 1975 році він повернувся в рідне Орджонікідзе, зігравши блискучий сезон. З 14 голами в 33 матчах став одним з кращих бомбардирів команди. На нього звернули увагу великі клуби. Так Валерій Газзаєв в молодості опинився в столичному "Локомотиві". Команда на той час виступала у Вищій лізі чемпіонату СРСР.

У дебютному сезоні у складі "залізничників" Газзаєв зі своєю командою зміг зайняти восьме місце. Кращого результату вдалося досягти в 1977 році, коли команда стала шостою, а на наступний рік ледь не позбулася місця в елітному дивізіоні радянського чемпіонату. "Локомотив" провалив сезон, посівши передостаннє місце. Команда лише на одне очко випередила "Дніпро", який і вилетів у Першу лігу.

Після цього сезону футболіст Валерій Газзаєв перебрався в московське "Динамо". Всього у складі "залізничників" він провів 72 матчі, в яких забив 14 голів. "Біло-блакитні"

Найбільших успіхів у своїй спортивній кар'єрі Газзаєв добився саме в цьому клубі. Команда боролася за найвищі місця, в перший же сезон перебування героя нашої статті в стані "біло-блакитних" динамівці стали п'ятими, завоювавши путівку в кубок УЄФА.

В єврокубках Газзаєв дебютував у протистоянні з бельгійським "Локереном", подолати який не вдалося. Після нічиєї 1:1 в Бельгії москвичі програли на своєму полі 0:1.

Наступний сезон в чемпіонаті вийшов провальним. Втративши цілих чотири очки з-за перевищення ліміту нічиїх, динамівці фінішували на 14 місці всього в двох очках від зони вильоту. У 1981 році команда змінилася, практично до кінця сезону боролася за медалі, але в підсумку посіла четверте місце, знову отримавши путівку в єврокубки. Але в кубку УЄФА "біло-блакитні" знову вилетіли в першому раунді, поступившись польському "Шльонську" (2:2, 0:1).

1982 рік знову динамівці не можуть занести собі в актив перемогу - тільки 11 місце в першості країни. У 24 матчах команда зазнала 16 поразок, більше було тільки в алма-атинського "Кайрата", що відправився в Першу лігу.

У 1983-му "біло-блакитні" знову змушені боротися за виживання. Якби не кишинівський "Ністру" і "Торпедо" з Кутаїсі, які були на голову слабкіше всіх у Вищій лізі, динамівці могли б не зберегти прописку в еліті вітчизняного футболу.

Зате москвичі отримали путівку в Кубок володарів кубків. На цей раз перший раунд вдалося успішно подолати, вибивши з розіграшу югославський "Хайдук" (1:0 і 5:2). У другому раунді в суперники дісталася команда "Хамрун Спартанс" з Мальти. Радянські спортсмени виявилися сильнішими і цього колективу - 5:0, 1:0,

В 1/4 фіналу динамівці грали проти грецької команди "Лариса". Перший матч у гостях завершився нульовою нічиєю, а в Москві команда Валерія Газзаєва, біографія якого наведена в цій статті, зуміла перемогти 1:0.

Казка для команди завершилася в півфіналі. Вже в першому матчі проти австрійського "Рапіда" "Динамо" поступилося з рахунком 1:3. У повторній зустрічі В Москві були шанси відігратися, але в підсумку зустріч завершилася внічию 1:1.

Сезон 1984 року в чемпіонаті країни "Динамо" знову не зміг занести собі в актив. Буквально до останнього туру точилася боротьба з ташкентським "Пахтакором" за збереження прописки в еліті, в результаті у москвичів виявилося всього на одне очко більше. У 1985 році Вищу лігу розширили до 18 команд. "Динамо" знову був змушений боротися за виживання, тільки дивом уникнувши стикових матчів за право грати в елітному дивізіоні. Всього за столичний клуб герой нашої статті провів 197 матчів, в яких забив 70 голів.

Наступний сезон Валерій Газзаєв провів у тбіліському "Динамо", з яким зайняв 5 місце у Вищій лізі, завоювавши путівку в кубок УЄФА. Нападник так і не зумів закріпитися в основному складі, зіграв 14 матчів і забивши 5 м'ячів. У національній збірній

У момент переходу з "Локомотива" в "Динамо" Газзаєва звернули увагу наставники національної збірної. У 1978 році його запросив у команду Микита Симонян. Газзаєв дебютував 27 липня в товариському матчі проти норвезького клубу "Мосс". Вийшовши на заміну в перерві замість Чеснокова, герой нашої статті вже на 59 хвилині забив гол, зробивши рахунок на табло 0:5. У підсумку та гра завершилася з 2:7 на користь радянських футболістів.

У листопаді в матчі проти Японії Газзаєв вперше з'явився на полі в стартовому складі. У кінцівці першого тайму він оформив дубль, збільшивши перевагу радянських футболістів до 4:0. На 75 хвилині він поступився місцем на полі Олегу Блохіну, а гра в підсумку завершилася з 4:1 на табло.

Через три дні в повторному матчі з японцями Газзаєв відкрив рахунок на 7-й хвилині. Збірна СРСР перемогла 3:0.

В наступний раз відзначитися у складі національної збірної йому пощастило в лютому 1979 року в товариському матчі проти другої збірної Італії. Газзаєв у перерві замінив Шенгелию, забив гол на 75 хвилині, встановивши остаточний рахунок 3:1 на користь збірної СРСР.

У 1980 році в команді змінився тренер. Місце Симоняна зайняв Бєсков. Він викликав Газзаєва на товариський матч проти Данії, в якому герой нашої статті забив гол на 76 хвилині, в результаті перемога 2:0. Участь в Олімпіаді

У 1980 році Газзаєв відправився в складі національної команди на олімпійський турнір. Це був його дебют в офіційних матчах за збірну.

Герой нашої статті вийшов на поле в стартовому складі в матчі проти Венесуели. Результативними діями він не відзначився, але збірна перемогла 4:0. Провів він і весь матч з Замбією (3:1), а в грі проти Куби (8:0) був замінений у перерві.

До чвертьфіналу проти Кувейту Газзаєв вже втратив місце в основі. Тільки на 80 хвилині вийшов на поле замість Гаврилова. Радянська збірна перемогла 2:1. Зате півфінальний матч з командою НДР зіграв повністю, але знову не зміг забити. Єдиний гол у тій грі на свій рахунок записав німець Нетц.

Радянська команда відправилася грати матч за третє місце з югославами. Газзаєв, який з'явився в стартовому складі, після першого тайму був замінений на Хорена Оганесяна. Як раз Оганесян на 67 хвилині відкрив рахунок, а потім Андрєєв подвоїв перевагу. Так Газзаєв завоював бронзові медалі Олімпіади. Тренерська кар'єра

Завершивши спортивну кар'єру Валерій Газзаєв, фото якого наведено вище, у 1981 році зайнявся освітою. Він закінчив заочно юридичний інститут, а в 1989 році Вищу школу тренерів.

Спочатку працював з молоддю в московському "Динамо". У 1989 році дебютував в якості головного тренера у владикавказском "Спартаку". Вже на наступний рік він досяг з ним права грати у Вищій лізі.

Правда, вже в 1991 році він повертається в "Динамо", з якими виграє бронзу російського чемпіонату. "Біло-блакитні" отримують путівку в кубок УЄФА. Дебют в Європі виявляється провальним для Валерія Георгійовича Газзаєва. У першому ж матчі його команда зазнає поразки від німецького "Айнтрахта" на своєму полі з рахунком 0:6. Він негайно пише заяву про відставку. На чолі "Аланії"

Газзаєву знадобилося деякий час, щоб відновитися психологічно. Після цього він прийняв запрошення стати тренером владикавказької "Аланії".

У 1995 році його клубу вдається приголомшливий сезон в 30 іграх 22 перемоги і золоті медалі чемпіонату Росії. Команда отримує право виступити в Лізі чемпіонів. Тут Валерія Георгійовича Газзаєва знову чекає серйозний удар.

У кваліфікаційному раунді "Аланія" в гостях програє шотландському "Рейнджерс" 1:3. Вболівальники сподіваються, що команда відіграється будинку, але у Владикавказі підопічні Газзаєва виявляються просто розтоптані, програвши 2:7.

Правда, на цей раз він не йде у відставку. У 1996 році призводять "Аланію" до срібних медалей чемпіонату. На цьому його слава закінчується в кінці 90-х клуб з Владикавказа перетворюється на середняка турнірної таблиці. Повернення в "Динамо"

У 1999 році Газзаєв приходить в московське "Динамо", тепер вже в якості головного тренера.

Однак високих результатів не домагається, зумівши зайняти лише 5 місце.

В 2001 році починає роботу в ЦСКА Валерій Газзаєв. У дебютному сезоні В новій команді фінішує на 7 місці, потім срібло, а в 2003 році стає чемпіоном країни. "Армійці проводять видатний сезон, на 3 очки обійшовши пітерський "Зеніт". У збірній Росії

У 2002 році Газзаєва, як одного з найкращих фахівців в країні, призначають головним тренером збірної Росії, прийшовши на зміну Олегу Романцеву після провалу на чемпіонаті світу в Японії і Південній Кореї.

Дебютна гра Газзаєва - товариський матч проти Швеції. Вона закінчується внічию 1:1. Команда успішно починає відбірковий турнір до чемпіонату Європи, перемігши вдома ірландців 4:2. Саме тренер Валерій Газзаєв керує командою у пам'ятному матчі проти Грузії, який був перерваний через поломки освітлення. Календарний рік збірна завершує впевненою перемогою над Албанією 4:1.

Проблеми починаються в 2003 році. У березні і квітні збірна терпить поспіль два сенсаційних поразки у відбірковому турнірі. Спочатку програє у гостях Албанії (1:3), а потім Грузії (0:1). У виїзній грі проти Швейцарії все спочатку складається не на нашу користь, але росіянам вдається зрівняти рахунок, програючи 0:2.

Останньою краплею стає поразка вдома в товариському матчі від Ізраїлю 1:2. Після цього Газзаєв йде у відставку. ЦСКА

У 2004 році тренер Валерій Газзаєв повертається на пост наставника ЦСКА. 2005 року виходить одним з найуспішніших в кар'єрі героя нашої статті. Газзаєв виявляється першим росіянином, який переміг у єврокубках.

Посівши третє місце в груповому етапі Ліги чемпіонів, ЦСКА виявляється в 1/16 фіналу Ліги Європи. Спочатку російський клуб вибиває з розіграшу португальську "Бенфіку" (2:0, 1:1), потім сербський "Партизан" (1:1, 2:0), французький "Осер" (4:0, 0:2).

У півфіналі "армійці" вибивають з розіграшу італійську "Парму" (0:0, 3:0). В фінальному матчі проти португальського "Спортинга", "армійці" програють після першого тайму 0:1. Але в другій половині зустрічі голи забивають Олексій Березуцький, Жирков і Вагнер Лав. ЦСКА виграє кубок УЄФА. За підсумками російського чемпіонату, "армійці" виграють золоті медалі, випередивши московський "Спартак" на 6 очок. Відставка

З середини 2007 року починаються чутки про швидку відставку Газзаєва. Нарешті, влітку 2008 року стає відомо, що тренер все-таки йде у відставку. Головною причиною він назвав психологічну втому.

Незабаром після цього йому пророкували призначення головним тренером збірної ПАР, але замість цього він переходить в київське "Динамо". Роблячи ставку на молодих вихованців, він незабаром перетворює їх у лідерів національної збірної. З команди він йде в 2010 році. Президент і син

У 2011 році герой нашої статті стає президентом "Аланії", а посаду головного тренера отримує син Валерія Газзаєва. Команда здобуває перемогу в Першому дивізіоні, домігшись повернення в елітний дивізіон російського чемпіонату.

У листопаді 2012 року він змінює сина на чолі клубу, сам стаючи наставників владикавказ клубу. Він приймає команду, яка перебуває на межі вильоту з Прем'єр-ліги. Валерію Георгійовичу не вдається врятувати ситуацію. Набравши всього 19 очок за сезон, "Аланія" з останнього місця знову вилітає в Перший дивізіон.

У 2013 році Газзаєв йде з поста наставника. На цьому на даний момент його тренерська кар'єра завершується. Громадська діяльність

В кінці 2012 року Газзаєв отримує після генерального директора "Оргкомітету ОФЛ", залишаючись при цьому президентом владикавказької "Аланії". У завдання цієї організації входить створення об'єднаного чемпіонату Росії і України, герой нашої статті постійно виступає активним ініціатором цієї ідеї. Це стає один з наймасштабніших футбольних проектів з бюджетом в один мільярд доларів на рік.

Спочатку його підтримують всі клуби Прем'єр-ліги, головним спонсором стає "Газпром".

У 2014 році "Аланія", яку очолює Газзаєв, припиняє своє існування.

У 2016 році на виборах в Державну думу перемагає від партії "Справедлива Росія". Особисте життя

Сім'я Валерія Газзаєва велика. У нього троє дітей - дочка і двоє синів.

Його син Володимир після "Аланії" працював в казахстанському "Актобе", грузинський "Руставі". Зараз очолює краснодарський "Урожай", виступаючий в ПФЛ. Автор: tgorlopeev 10 Вересня, 2018

Категория: Спорт