Садиби Липецької області: список, пам'ятки, цікаві факти і фото

Опубликованно 13.08.2018 10:16

Садиби Липецької області: список, пам'ятки, цікаві факти і фото

У Липецькій області садиб, побудованих у XVII–XIX століттях, багато. Але у всіх у них різні долі. Одні відновлені і відкриті для відвідувачів. Інші занедбані. Є садиби в Липецькій області, які давно перетворилися на руїни. Садиба Скорнякова

У Липецькій області, Задонском районі, є старе напівзруйноване дворянські маєтку, яке колись належало генерал-фельдмаршалу Захару Чернишову. З 2007 року тут ведуться реставраційні роботи.

Офіційна назва однієї з найвідоміших садиб в Липецькій області – Скорняково-Архангельське. Маєток було побудовано ще в XVIII столітті. Першим власником став чоловік на ім'я Григорій Скорняков-Писарєв. Звідси і назва садиби.

Архангельське в Липецькій області – пам'ятка, яка має високе історичне значення. Коли-то межі садиби були розширені за наказом імператриці Єлизавети. Цими землями тоді володів її родич. В 1755 році маєток перейшов братам Григорію та Захару Чернишовим, які побудували тут ткацьку фабрику та декілька господарських приміщень.

В кінці XIX століття була виявлена любовне листування Катерини II зі своїм фаворитом. Знахідку знайшли в церкві, розташованій на території однієї з садиб Липецької області. А саме в Скорняково-Архангельське. Фаворитом цим був Захар Чернишов. У 1837 році маєток було передано його родичці Наталії Григорівні. А вона, в свою чергу, передала всі права на садибу своєму чоловікові, генералу Муравйову-Карскому. Герой Вітчизняної війни 1812 року багато років провів у маєтку і активно займався його благоустроєм. Мурах-Карський захоплювався археологією, за його сприяння поблизу садиби в шістдесяті роки були виявлені древні кургани. Генерал прожив у маєтку 20 років. Помер у 1966 році. Похований в Задонську, на території Богородицького монастиря.

Перед революцією маєтком володів генерал Михайло Шидловський. У 1918 році садибу націоналізували. Вона стала частиною радгоспу, деякий час в її стінах розташовувався притулок. Реставраційні роботи тут ще ведуться. У 2013 році був освячений храм Михайла Архангела, розташований на території садибного комплексу.

Садиба Талдыкиных

У Липецькій області збереглося кілька десятків старовинних руських фільварків. Але садиба Талдикіна, мабуть, несхожа ні на одну з них. Знаходиться вона в Єлецькому р-он Липецької області. Садиба Талдикіна, на думку знавців, унікальна. Нічого подібного немає не тільки в Липецькій області, але і у всій Росії. Дивлячись на фото садиби, створюється враження, що розташована вона десь у Європі. Наприклад, у Швейцарії.

Ця садиба Липецької області зберігає чимало таємниць. Подружжя Талтыкиных вельми шанували жителі околиць. Однак доля власників маєтку була трагічною – їх убили, причому у власному маєтку.

Садиба розташована в мальовничих місцях посеред Воргольских скель. Збереглося не тільки основна будівля, але і старий млин. Маєток належав купцю Талтыкину, у якого в Єльці було кілька магазинів з тканинами, спеціями і чаєм. Садибу, давно стала однією з найцікавіших пам'яток Липецької області, він побудував в 1868. Млин через рік.

Талдыкин з дружиною прожив в садибі зовсім недовго. Вони стали жертвою грабіжників. Це злочин шокував жителів довколишніх сіл. Талдыкины займалися благодійністю, допомагали біднякам.

Смерть його дружини купця оплакував весь Єлець. Після загибелі їх вважали ледь не праведниками. І тут, звичайно ж, не обійшлося без легенд. Одна з них свідчить, що побувавши на могилі Талдикіна, можна зцілитися від невиліковної недуги.

У радянські роки з усяким мракобіссям було вирішено покінчити. Могили його дружини купця осквернили, щоб припинити приплив паломників. Згодом їх останки були перенесені в інше місце. Де вони поховані сьогодні, невідомо.

Садиба сильно постраждала в роки Великої Вітчизняної війни. Проте пізніше тут провели невеликі ремонтні роботи. Деякий час в маєтку навіть розташовувався будинок відпочинку. Після розпаду СРСР садиба переходила від одного власника до іншого. Але комплексну реставрацію так і не провели.

Садиба, безумовно, володіє великим туристичним потенціалом. Тим не менш вона перебуває в запустінні. Маєток потребує дбайливого інвестора, але, згідно ще одному переказами, ним може стати тільки добрий, безкорисливий людина.

Садиба Полибино

Цей пам'ятник архітектури знаходиться в Данковском районі Липецької області. Садиба Полибино належала родині Нечаевых, відомих на початку XIX століття дворян-меценатів.

Головна будівля зведена в кінці XVIII століття. Вона нагадує палац у стилі ампір. Тут же знаходиться водопровідна башта інженера Шухова.

З садибою пов'язані багато важливі культурні події в Росії. Тут в різний час гостювали видатні письменники і поети. Бував у садибі не раз і Лев Толстой. На жаль, сьогодні архітектурний комплекс перебуває в жалюгідному стані. В одному з флігелів не так давно почалися реставраційні роботи, але коли вони завершаться, невідомо.

Садиба Хвостова

Коли на карті Липецької області було село Шаталовка. За даними 1862 року, в ній проживало 96 осіб. В кінці XIX століття село купив державний діяч Олексій Хвостів, він і побудував тут величезний садибний комплекс.

У 1987 році село Шаталовка була скасована. Однак садиба Хвостова збереглася. Колись на території маєтку був великий фруктовий сад. Від яблуневих та вишневих дерев, звичайно, нічого не залишилося.

Після революції, як і інші садиби в Росії, будинок Хвостова націоналізували. Тут розміщувався туберкульозний диспансер. Ремонтні роботи не проводилися. Але і сьогодні, незважаючи на спустошення, тут є що подивитися. Садиба знаходиться в декількох кілометрах від міста Єльця. Замок в Бірках

Садиба побудована в XIX столітті. Назва виникла не випадково. Це маєток, дійсно, нагадує середньовічний замок. Незважаючи на запустіння, розміри архітектурної споруди вражають.

Основна будівля колись оточував англійський сад, але всі дерева згоріли під час війни. Ті що залишилися, вирубали. В замок потрапити зараз не можна – проводяться реставраційні роботи.

Садиба в Трубетчино

Напівзруйнована садиба знаходиться в Добровском районі. Село виникло в другій половині XVII століття на землях, які належали князям Трубецьким. Звідси і назва. З кінця XVII століття селом володіли Васильчиковы.

На території садибного комплексу знаходиться церква, яка була побудована в 1831 році. Трапезна і верхня частина дзвонової були відреставровані в 2008. Першу житлову споруду звели через 9 років після завершення будівництва храму. Приблизно в цей час тут почав працювати цукровий завод.

Садибний будинок побудований в кінці XIX століття. Завод припинив роботу тільки в 1917 році. Тоді ж, після революції, садибу розграбували, причому зробили це жителі довколишніх сіл.

Велика частина будівель закинута. Крім садибного будинку, тут можна бачити колишній комору для зерна, господарські і житлові споруди.

Садиба в Биково

Доля цього маєтку схожа з долями пам'яток, описаних вище. Садиба в Биково була побудована в кінці XIX століття. Проіснувала, як нескладно здогадатися, не більше 20 років. В 1917 році сталася революція, яка надихнула розлючених сільських жителів на грабежі та підпали.

Напівзруйнований цегляний садибний будинок знаходиться в Измалковском районі. Поруч з ним можна бачити останки старого млина. Садиба Казаково-Спаське

Будівництво триповерхового будинку, який повинен був складатися з більш ніж ста кімнат, почалося в 1900 році. Крім цього будівлі, садибний комплекс включав оглядовий майданчик, водонапірну вежу, каретну і фруктовий сад. Тут також розташовувався джерело з купальнею, в якій мешканці садиби влітку приймали ванни.

Більшовикам після революції не вдалося зруйнувати панський будинок. Побудований він був на совість. Кілька разів будівлю намагалися підірвати, в результаті чого загинуло три людини. Садиба купця Шеліхова

Ця пам'ятка знаходиться в хорошому стані. Розташовується садибний будинок в Липецьку, за адресою вулиця Фрунзе, будинок 1. Спочатку в цьому приміщенні знаходилося купецьке зібрання. Пізніше – торгові павільйони.

Поблизу будинку, який належав купцю Шелехова, на вулиці Фрунзе, знаходиться ще одна садиба. Вона була побудована в XIX столітті. Зараз в будівлі, яка в позаминулому столітті належав купцю Замятину, розташовується філармонія.

У список дворянських садиб Липецької області входить і одна з визначних пам'яток Становлянского району. А саме будинок Стаховичей, розташований в 15 км від Єльця. Протягом XIX століття будинок служив резиденцією предводителя місцевого дворянства. Автор: Darya Dar 22 Липня, 2018

Категория: Новости Мирового Туризма